Spuštění a připojení do hry

Hru zpravidla spouštíme souborem MWClient.exe (případně jeho zástupcem). Klient sám otestuje aktuální verzi a případně stáhne a aplikuje aktualizace. Pokud je hra plně aktualizována zobrazí se následující okno.

  • Rychlé přihlášení - slouží k přihlášení bez nutnosti stále zadávat jméno účtu, heslo a vybírat postavu, po najetí myší na tuto část se zobrazí vaše postavy, které již byly někdy přihlášené, jedním klikem na jméno je pak jednoduše přihlásíte
  • Jméno účtu - sem se zadává jméno vašeho herního účtu
  • Heslo - sem se zadává heslo k vašemu hernímu účtu
  • Pokračovat - po zadání jména účtu a hesla vás tento čudlík přesune na výběr postavy (případně její vytvoření).
  • Pamatovat hesla - vámi zadaná hesla se po použití pamatují (nutné k rychlému přihlášení) UPOZORNĚNÍ: Není vhodné zaškrtávat, pokud váš PC používá více lidí (více lidí z tohoto PC hraje na Manawydanu)
  • Konec - slouží k vypnutí aplikace

Vytvoření nové postavy

Poté co se přihlásíte a již nemáte vytvořenou postavu, je nutné kliknout na tlačítko (tlačítko postavu NEVRATNĚ maže!!!)

Nyní se objevíte zde jako světélko:

Ao (panáček v modrém) k vám bude mít po dvojkliku na něj řeč a následně vám odhalí herní rasy a vyzve vás k vybrání schránky, dvojklikem si jednu můžete prohlédnout a pak i vybrat.

Po výběru rasy vás čeká vzhled. Vybíráte z různých druhů a barev účesů a vousů a z různých odstínů pleti. Barvy se liší dle rasy. Všechny ženy, elfové a drowové nemohou mít vousy.

Pak si vybíráte přesvědčení. Přesvědčení je důležité k hraní postavy (více o přesvědčení role playing).

Poté si vyberete své jméno. Jméno by se mělo skládat ze dvou složek (jména a příjmení), ale není to pravidlo (více o jménech ZDE)

Následuje výběr povolání.

Pak je tu specializace. Doporučené mimoherní specializace naleznete v sekci povolani - ty neodpovídají přímo hře. Herní naleznete přímo při tvoření postavy. Pro pokročilé hráče se doporučuje spíše vytvoření vlastní specializace. Vybrané dovednosti jsou tzv. podpůrné dovednosti uvedené u každého povolání. Tyto dovednosti má postava od začátku na hodnotě 5.

Gratuluji, vytvořili jste novou postavu. Nyní se ocitáte v tutoriálu, který povede vaše kroky již sám.

Vstup do světa

Poté co proběhnete tutoriálem, který sám povede vaše kroky, vás čeká vstup do „reálného“ světa.

Takto to například vypadá v hlavním městě Isharionu, Isharu. Pro více informací o městech jdi na: mesta

Je na čase začít žít a vydělávat. Výdělek je to co vaši postavu drží při životě. Jak vydělávat a rozumně utrácet peníze si řekneme za chvíli, stejně tak jako jak začít získávat zkušenosti, obchodovat, brázdit jeskyně a kobky a tak podobně.

Jsem ve světě

Gratulujeme, dostal ses do světa Manawydanu. Od teď můžeš hrát. Ještě osvětlím základní principy fungování světa. Jak získávám zkušenosti? – Zkušenosti získáváš hned několika způsoby – za čas, za zabití, za licence (zakázky na zabití určité počtu stvoření ve světě), za zakázky (řemesnické – dá ti je každý herní prodejce ve městě) a za projdutí některých podzemních prostor – reward. Získávání zkušeností za čas je ovlivněno tvou známkou za RP (Role Play). Tuto známku ti může udělit GM nebo jiný hráč. I ty sám můžeš hodnotit jiné hráče (Klikneš na hráče levým tlačítkem myši a vybereš možnost hodnotit). Známkování funguje jako ve škole. Jednička je nejlepší známkou, za tu dostaneš největší odměnu. Pětka je na pováženou a dostaneš nejmenší hodnoty. Ty sám nezjistíš, jakou známku máš. Ze všech známek se bere průměr. Známky GM mají větší hodnotu než známky od hráče.
Peníze si do začátku můžeš vydělávat různými způsoby – základním bude plnění questů v rámci Isharu, další možností jsou řemeslnické zakázky nebo licence (ty najdeš na severu města Ishar).

Úroveň postavy

Postava se vylepšuje pomocí systému úrovní (levelů). Vždy, když dosáhne potřebné zkušenosti na úroveň, může zajít za učitelem, který ji nabídne možnost si vylepšit dovednosti. Ve světě lze nalézt NPC učitele, hlavně ve městech, nebo lze požádat o výuku zkušenější hráče (k výuce stačí nalézt libovolný neobsazený učební předmět). Každý učitel může učit jen omezenou množinu dovedností, které sám ovládá (u NPC jsou dovednosti rozdělené dle povolání). Nově založená postava začíná na úrovni 1 a následně postupuje na úroveň 2, 3, atd. Maximální úroveň, kterou bude možné dosáhnout běžnou hrou, je 40. (podrobnější vysvětlení najdeš zde).

Zvyšování dovedností

Pokaždé, když budeš mít dostatečný počet zkušeností na další úroveň (což ti prozradí svitek v paperdollu), přijď k učiteli. Dvojklikem na učitele dostaneš možnost zapsat se do výuky. Počítej s tím, že výuka se platí. Jak na ty dovednosti: v levém okénku učebního gumpu máš počet volných učebních bodů, které můžeš investovat do svých dovedností. V pravém okénku máš seznam možných dovedností. Vedle názvu dovednosti je číslo, označující, jaký stupeň jsi v dané dovednosti již dosáhla. Šipkami přidáš body podle svého rozhodnutí. Malý počet bodů si můžeš nechat do zásoby a uplatnit je až při příští lekci, může ti totiž zbýt například 1 bod ve chvíli, kdy všechny tebou zvolené dovednosti tě budou stát už po dvou nebo třech bodech (podrobnější vysvětlení najdeš zde).

Trénovatelné dovednosti

Jako všechny postavy světa i ty máš volně trénovatelné skilly, kterými si můžeš zároveň slušně přivydělávat – dřevorubectví, těžba a rybolov.
Na dřevorubectví potřebuješ pouze sekyrku, natěžené dřevo pak můžeš prodat buď hráči nebo prodejci ve městě, v Isharu najdeš i úkol na těžbu dřeva.
Těžba v dole je další možností přivýdělku do začátku. Jediné co potřebuješ je krumpáč, přemývací miska a džbánky s vodou. Ty seženeš za pár stříbrných u prodejce nebo kováře. Většina surovin, které natěžíš v dole, se dá prodat.
Na rybolov je potřeba prut a rybářské návnady. Rybářské návnady koupíš u farmáře nebo některého z prodejců ve městě. Ulovené ryby poté prodáš některému z farmářů nebo prodejců.
Samozřejmě další možností zisku do začátku je činnost vztahující se k tvému povolání.

Zvyšování statů

Zapomeňte na klasické makrování, aby se vám zvyšovaly staty na postavě. Na Manawydanu získáváte tzv. stat pointy zkušenostmi.(podrobnější vysvětlení najdeš zde).

Čas

Čas ve světě Manawydanu plyne rychleji, než jak jej znáš. Jeden reálný den je čtyřmi dny Manawydanu, každý den má 6 hodin reálných. Jeden manawydanský rok je jedním měsícem reálným. Pokud chceš zjistit jaké datum je pomůže ti fórum, kde v horní liště vlevo máš napsáno datum - Podzim 17.Sarvy, 279.roku, 1:32 hodin. Hned vedle je možnost kalendář, kde ti reálný čas přepočítají na datum a čas do herní. Přímo ve hře pak zjistíš čas a datum příkazem - [cas.

Hlad

Jako i v reálném světě, tvá postava zde má hlad a bude chtít jíst. Bez jídla budeš vyčerpaný, a pokud se budeš příliš zanedbávat, zemřeš hlady. Ke zjištění, nakolik máš plný žaludek, využij příkazu [hungry nebo také [jidlo. Číselný údaj, který se dozvíš, udává tvé nasycení - pokud je toto číslo nad 150, cítíš se přecpaný, mezi 150 a 100 jsi spokojený, pod 100 začínáš postupně cítit lehký hlad, silnější hlad, až ti vysloveně kručí v břiše a louskala bys i hřebíky. Pozor - hlady můžeš ztrácet síly a nakonec zemřít! Dobré jídlo zde získáš od farmářů.

Chat

Chat ve hře slouží ke komunikaci hráčů (nikoliv postav) mezi sebou, sdělování si dojmů, ptaní se na věci, kterým třeba nerozumíš, domluvám. Chat je vedlejší způsob komunikace - využívejte spíš komunikaci přímo ve hře. Chat je OOC, neplatí zde tedy pravidla RP. Pravidla slušného chování zde ovšem platí. Pro psaní do chatu použij [c, například [c ahojte. Pokud tě bude chat rušit nebo o něj nebudeš mít zájem, můžeš si jej deaktivovat příkazem [c off. Znovu jej aktivuješ příkazem [c on. Do chatu můžeš dostat ban za nevhodné vyjadřování.

Emoce

Pro pestřejší a příjemnější hraní budeš mnohdy potřebovat vyjádřit emoce, tedy vyjádřit co tvá postava dělá (a není to možno znázornit tak, aby to ostatní hráči poznali). Složitější emoty, doprovázené zvukem a animací, najdeš pod příkazem [e nebo [emoce. Kromě předdefinovaných emotů si tam v tabulce můžeš nastavit i své vlastní - často používané. Pokud ti tyto emoty nebudou zrovna vyhovovat, můžeš jakýkoliv jiný napsat tradičně do hvězdiček. Automaticky se ti do hvězdiček vloží text, který napíšeš za dvojtečku+mezeru, například „: mávl rukou“ je ve výsledku totéž, jako mávl rukou. Mysli přitom, že do myšlenek ti nikdo nevidí, tudíž se vyvaruj emocím typu „Myslí si o tom novým, že je uplně blbej“.

Herní tipy

Pro zkrácení vlasů použijte na postavu nůžky, pro zkrácení vousů nůž.
Chybí vám peníze? Krom prodávání základních surovin si váš charakter může vydělat i u questovních NPC, rozmístěných po světě.
Web, wikipedie i fórum jsou mocné zdroje informací.
Nevíte si rady s maličkostí? Zeptejte se hráčů přímo ve hře na integrovaném chatu. Použití: [cmezeratext
Dovednostní a perkovní body nejsou totéž. K učení dovedností i perků slouží jiná NPC.
Nezapomeňte mít v zásobě vždy nějaké to sousto. Pořádný hlad dostal do kolen i ty největší hrdiny.
Zbraně ani zbroje nevydrží věčně, nezapomeňte navštívit kováře kvůli nutným opravám.
Dřevorubectví či těžba v dole mohou tvořit jistotu ve příjmech vaší postavy.
Pamatujte, že hornictví, dřevorubectví a rybaření se zlepšují používáním.
Získali jste dostatek zkušeností na nový level? Nezapomeňte navštívit učitele!
Počet získaných zkušenostních bodů snadno zjistíte v levém svitku v paperdollu u nohou vaší postavy.
Ztracený boj lze téměř vždy zachránit útěkem. Dejte však pozor, ne všechna monstra jsou pomalejší než vy.
Pro oživení zemřelé postavy vyhledejte kříž.
Pozor na životní energii! Jakmile klesne k nule, nastanou problémy. Její aktualní hodnotu zjistíte v rámečku „Stav postavy“ u obrázku čtyřlístku.
Existuje mnoho cest k získání zkušenostních bodů. Lovecké licence, řemeslnické zakázky, kvalitní hraní role, používání dovedností, zabíjení monster, procházení dungeonů..
Objevily jste chybu ve hře? Prosíme Vás, abyste ji oznámili na fóru.
Při použití příkazu [afk sice dáváte najevo, že nejste u klávesnice, avšak to neznamená, že je Vaše postava v bezpečí. Pro získání jistoty se raději odpojte.
Použíjte [report pro nahlášení prohřešku proti pravidlům.
Pro větši variabilitu při hraní role použíjte příkaz [e - získáte seznam obrazových a zvukových emote.
Aktuální stav nasycení získáte příkazem [hungry
Je Váš přítel online? Napíště [who pro zobrazení všech Vám známých postav, přítomných ve hře.
Chcete nahlásit chybu na mapě, ale nevíte přesně, kde jste? Použíjte příkaz [where
Netušíte, zda svítá, nebo se naopak stmívá? Použijte příkaz [cas
Zapnutý PvP flag znamená, že Vás jiní hráči mohou dle libosti napadnout a okrást - a naopak. Pro zapnutí či vypnutí PvP flagu použíjte příkaz [pvp on a [pvp off
Příkaz [obsah ukáže po zacílení batohu jeho obsah.
Krátký klik levým tlačítkem myší vyvolá u většiny postav a předmětů kontextové menu plné zajímavých možností.
Pobavil Vás někdo svou hrou? Nezapomeňte ho oznámkovat pomocí příkazu [hodnotit
Použitím příkazu [look můžete získat zajímavé informace o předmětu či postavě.
Zkoušeli jste jednotlivá povolání a teď máte účet plný zbytečných postav na nízké úrovní? Použijte [ObsolventChar on pro zapnutí automatického mazání postav nízkých levelů.
Chcete získat konkrétnější představu o vzhledu postav svých spoluhráčů? Prohlédněte si jejich avatar a získejte jejich popis použitím příkazu [look
Obvazy nejsou jediný způsob, jak vyléčit zranění. Navštivte alchymistu a vyberte si z několika různě silných lektvarů léčení či regenerace.
Nechrání Vás stráže tak, jak by se od nich dalo čekat? Nezapomeňte, že je třeba být občanem ve městě, kterému slouží.
Alchymistický krámek neskýtá jen léčivé lektvary, ale i výbušniny, jedy a spousty dalších lektvarů se zajímavými účinky.
Jste řemeslník a zdá se Vám, že už neděláte nic jiného, než že obíháte zákazníky? Sežeňte si nájemného vendora a ten bude zboží nakupovat i prodávat dle Vašich instrukcí.
Toužíte po ochraně, vedení, nebo jen po přátelích? Přidejte se k cechu, nebo si založte vlastní.
V každém městě naleznete vývěsku, kde lze najít zprávy o chystaných událostech a akcích.
Spolupracujte! Banditu možná porazíte bez pomoci, ale proti větším výzvám už se pomoc ostatních může hodit.
Monstra mají stejně rozličné vlastnosti a dovednosti, jako hráči. Některá proto snáze přemůže válečník, jiná zase mág. To je jen další důvod, proč procházet dungeony ve skupině.
Ucvakla Vám past levou nohu? Příště s sebou raději vezměte zloděje.
K postavám ve vysokém postavení je lepší mluvit slušně. Leckdy mají nástroje či dostatečnou sílu, aby si slušné zacházení vynutily.
Dostali jste pokutu, nebo jste skončili ve vězení? Nastudujte si raději zákony města.
Nezapomeňte, že jste se registrací zavázali k dodržovaní pravidel serveru. Jejich seznam najdete na wikipedii a na webu.
Nejste si jisti, co která dovednost vlastně ovlivňuje? Manawydan.cz má na všechno odpověď.
Má Vaše postava zajímavý životní příběh? Podělte se o něj na našem fóru!
Už Vás unavuje běhat po světe po svých? Kupte si u farmáře či hraničáře koně a cestování se znatelně zrychlí. Pamatujte však, že i na toho nejobyčejnějšího koně je třeba mít alespoň 10 bodů ve skillu jezdectví.
Už Vás nebaví platit za přístup do skladu? Najměte si pokoj v místním hostinci, nebo rovnou celý dům!
Nosit peníze po kapsách přináší určitá rizika. Zvažte možnost uložit je v nejbližší bance.
Nehádejte se s Game Mastery. Pokud si myslíte, že nerozhodli správně, akceptujte prozatím jejich soud a odvolejte se na vyšší instanci.
Ve světě Manawydanu plyne čas rychleji. Jeden náš den je tvořen čtyřmi herními dny, které jsou někdy nazývány jako „čtyřden“. Pro více informací navštivte Manawydan.cz
Víte že Vaše zvíře můžete naučit i stopovat? Stopujicí zvíře Vám pak dává pasivní bonus do skillů, celkem 15 minut po obdržení posledního příkazu k stopování.
Je ve vašem zájmu si vyplnit Profil postavy. I to GM zohledňují při udílení známky za RP. Jiné GM, s nedostatkem času na sledování Vaší RP hry, může hodnotit například jen podle Profilu postavy!
Pes (nebo jiné zvíře) také pomáhá proti plížení/neviditelnosti, přidávají majiteli své smysly (po příkazu Stopuj)
Nedaří se vám ve vašem domě naaranžovat trofej tak jak chcete? Zkuste to pomocí příkazu [moveitem!

Tohle a další užitečné informace najdete na stránkách: povolani