Helmova církev

Helm

Helm, též známý jako Bdící, či Hlídač, je známý jako ochránce a strážce lidské rasy a jako takovým je hlavním božstvem uctívaným jak v Isharu, tak v blízké Cyproně. Helm bývá zpodobňován jako urostlá postava, zakutá do plátové zbroje, opírající se o těžký jedenapůlruční meč. O jeho povaze se pak říká, že v jeho očích není rozdílu mezi dobrem a zlem, pouze mezi řádem a chaosem. A právě před chaosem Helm stojí na své věčné stráži, ať už ho sebou nese Gruumsh, Lloth, či Corellon. Helmovými vyznavači, jsou v zásadě všichni lidé, alespoň ti žijící v Isharu, ale nejvíce si ho povětšinou cení vojáci a soudci, kteří doufají, že jim dá sílu při ochraně míru a spravedlnosti v království.

Zásady

Helmova církev vyznává celkem devět základních zásad, které jsou vytesány do kamene oltáře, každého z jeho chrámů. Tyto zásady zní:

  • Bud bdělý.
  • Stůj, čekej a pozoruj.
  • Ve své práci bud čestný a svědomitý.
  • Chraň slabé a nemocné, nikdy je neobětuj pro vyšší dobro či dobro své.
  • Očekávej útok a buď připravený.
  • Znej své nepřátele.
  • Dbej o své zbraně, a měj je připraveny pro čas, kdy jich bude třeba.
  • Dobře plánuj, nikdy se bezhlavě nevrhej do boje.
  • Vždy poslouchej příkazy, jsou-li v souladu se slovem Helma.

Mimo tyto základní dogmata, církev vyznává i mnoho dalších zásad. Jednou z nich je odsouzení nekromancie, která je chápána jako narušení pořádku, jenž stvořil samotný Aö. Pořádku který říká, že co je mrtvé má zůstat mrtvé a co je živé, má zůstat živé. Právě druhá část tohoto tvrzení, je pak také důvod proč se Helmův řád, v principu zasvěcený hlavně věčnou stráží před chaosem věnuje i léčbě raněných a nemocných.

Církev

Helmova církev podléhá přísnému řádu a hierarchii. Hlavní úlohou jeho kněží bývá ochrana všech, kteří se drží Helmových zásad a to ať už Helma vyznávají či ne, ať jsou lidé či příslušníci jiných ras. Mezi knězi je běžně rozšířeno užívání zbrojí (povětšinou tech těžších variant, zbroj kožená je spíše výjimkou), mezi jejich oblíbené zbraně patří potom meče a kladiva. Helmova církev je nezávislá na světské moci, což ale neznamená, že by se snažila nějak omezovat královskou moc, většinou je tomu spíše naopak a jejich nezávislost se projevuje spíše výsadou samy vykonávat spravedlnost nad svými členy a právem poskytovat azyl. Rovněž to opravňuje řád k odporu ke královské moci, to se ale stává zřídka a výhradně v případech, kdy král nějakým způsobem ztratí důvěru řádu (porušení dohody, uchvácení trůnu za pomoci násilí, vražd, či prostě vraždění odpůrců). Pro řád často pracují (zvláště v pohraničních oblastech) i oddíly nevysvěcených vojáků, věrných řádu, kteří jim pomáhají s udržováním pořádku. Součástí řehole, je též celibát, který ale není dán ani tak odsouzením sexuality, ale spíše jako symbol naprosté oddanosti řádu.

Symboly

Symbolem Helma je plátová rukavice s obrazem otevřeného oka. Tuto rukavici kněží běžně zpodobnují na svých róbách a varkočích. Za Helmovu barva je pak považována modrá (hue:1328)

Církevní hierarchie

Řád má celkem 7 možných hodností, mimo to bývají ale jeho členové (řádoví bratři a výše, pro noivce to neplatí) rovně rozřazeni do tří skupin dle jejich dovedností a práce kterou vykovají v chrámu. Tyto skupiny Jsou :

Válečníci

Plní jednu z hlavních úloh Helmovi církve, tj. obranu slabých. Tomu odpovídají i jejich dovedností, kdy nejen že vládnou boží mocí, ale ve většině případů i výborně ovládají meč, či kladivo a jsou uvyklý nošení těžkých zbrojí. Rovněž jsou v rámci svého výcviku učeni základům taktiky a strategie. Specifikum Helmitů v boji je že zásadně nepoužívají koně, které považují za příliš chaotický prvek, místo toho sázejí spíše na uzavřené štítové formace. Válečníci jsou většinou nejpočetnějším zaměřením, v řádu jich bývá okolo 50%.

Léčitelé

Starají se o léčení a uzdravování, mimo starosti o živé, ale v jejich rukou je i starost o mrtvé, dohlíží nad stavem hřbitovů, světí je. Navíc často bývají cvičeni v exorcismem užívaných proti nemrtvým, kteří jsou Helmity považováni za narušení řádu tohoto světa. V řádu jsou většinou zastoupeni zhruba 30%.

Učenci

Učenci se zabývají poslední úlohou Helmova řádu, tj. výukou. Každý učenec většinou mívá mimo všeobecného základu i svou vlastní specializaci. Učenci mimo svého působení v chrámových školách, často působí i jako poradci důležitých osob, stejně tak pokud jsou vzděláni v právech mohou vykonávat práci soudce, jsou nejméně početnou sožkou chrámu, většinou jich není víc jak 20%.

Hodnostmi kterých kněží mohou ve službě Helmu dosáhnout pak jsou:

Nejvyšší strážce

Systémově velekněz. Nejvyšší strážce, představuje nejvýše postaveného představitele Helmovy církve, mezi jeho práci potom patří ustanovování komturů , svěcení chrámů, často se též funguje jako jeden z králových poradců.

Komtur

Systémově velekněz. Správce jednoho z Helmových chrámů, k jeho povinnosti patří organizace chrámové činnosti, ustanovení jeho vedení, příjem nových členů řádu.

Ochránce chrámu

Systémově kněz. Úlohou ochránce chrámu, je starost o řádové oddíly (nekněžské), výcvik kněží i vojáků v boji, rovněž má na starost chrámovou zbrojnici. Rovněž zodpovídá, za za služby chrámu spojedná s ochranou osob. I když to není podmínkou tak ochránce chrámu bývá takřka vždy válečníkem.

Probošt

Systémově kněz. Úlohou probošta je hlavně starat se o běžný chod chrámu a jeho materiální zázemí, probošt dohlíží nad chrámovými sklady, nutnými opravami, přiděluje cely pro jednotlivé členy řádu, řádovými obchody. Nejčastěji (zhruba 50%) bývá toto místo obsazováno z řad učenců.

Řádový bratr/sestra

Systémově kněz. Tuto hodnost získá novic po 3 letech služby řádů. Podmínkou pro dosažení plného svěcení pak je, mimo této lhůty rovněž ovládnutí dovedností spojených s jeho budou ulohou v chrámě, tj. ovládnutí technik boje a strategie u válečníků, znalost léčebných postupů a manter, stejně jako pohřebních rituálů u léčitelé a znalosti zvoleného oboru u učence. Rovněž se od všech tří skupi očekává znalost trivia a alespoň stručných dějin řádu.

Starší novic

Systémově kněz. Označení novice, který strávil v řádu víc jak rok, váží se k němu i jisté pravomoce nad mladšími novici.

Novic

Systémově akolyta. Uchazeč o kněžský status, k jeho práci většinou patří méně důležité ukoly přímo v chrámu. Mezi jeho povinnosti patří především vlastní sebezdokonalování, upevnování se ve víře a ovládnutí nutných dovedností.

Etiketa

Nejvyšší strážce

Užité oslovení je Nejvyšší. Povinností každého věřícího je se mu poklonit, což platí i pro kněze, jedinou podmínkou je panovník a to pouze ve vlastní zemi, v takovém případě skloní Nejvyšší strážce lehkou úklonu tomuto panovníkovi (víra panovníka v Helma není nutností, naopak je nutností legalita jeho vlády). Nejvyššímu strážci se zásadně vyká, nejvyšší strážce pak ostatní oslovuje synu, výjimku tvoří šlechta, u které používá jim vyhrazené titulu, spolu s vykáním.

Komtur

Užité oslovení komture. Od věřících, včetně kněží se očekává, že při jeho přivítání skloní hlavu. Výjimkou je šlechta, se kterou jedná jako rovný s rovným, panovníkovi pak je zavázán stejnými zásadami etikety, jako běžné obyvatelstvo. K oslovení komtura se užívá vykání (jedinou výjimkou je nejvyšší strážce). Komtur oslovuje ostatní podobně jako nejvyšší strážce.

Ochránce chrámu

Užité oslovení ochránče. Od jemu podřízených kněží se očekává, že ho budou zdravit v pozoru se pravou rukou zdviženou zhruba do úrovně hlavu, otočenou dlaní k němu (rukavice, kterou by na ní měli mít je symbolem Helma). Od běžných lidí se očekává sklonění hlavy. Kněží a šlechta ho oslovují tykáním, běžný lid vykáním. Ochránce používá k oslovování ostatních slovo bratře.

Probošt

Užité oslovení je bratře probošte, jinak jsou pravidla stejná jako u ochránce.

Řádový bratr

Užité oslovení bratře od kněží, pane od prostého lidu. Kněží mu tykají, lid vyká. K oslovování používá slovo bratře, spojené s tykáním u Helmitů, jinak s vykáním.

Novic a starší novic

Mezi Helmity oslovení bratře a tykání.

Církevní služby

Ochrana

Mezi zvyklosti řádu patří výpomoc s udržováním pořádku, hlídky na cestách, posádky poblíž hranic. Rovněž občas bývají jeho bratři užíváni jako strážci osob, které mají nějaký důvod bát se o svůj život (častý případ šlechty, která kvůli intrikám nedůvěřuje ani vlastním lidem). Sazby za propůjčení řádového bratra, jakožto ochránce se pak odvíjejí od majetku klienta, přesto je snazší se jich domoci pro šlechtu, než pro prostý lid.

Vzdělání

Řád běžně poskytuje vzdělání, v svých chrámových školách, to většinou sestává z trivia a případného vyššího vzdělání v teologii, právech, historii či vojenské strategii. Cena placená za toto studium se většinou odvíjí od majetku toho, jenž byl do školy poslán.

Léčení

Součástí chrámů občas bývá i špitál, kde se řádový bratři starají o nemocné či raněné, sazby se stejně jako dříve odvíjejí od majetkových poměrů, s tím rozdílem že tentokrát je jsou nasatveny spíše ve prospěch chudých (kteří se občas dočkají pomoci i zadarmo).

Chrámová architektura

Většina Helmových chrámů je stavěna tak, že se podobají spíše pevnosti, než chrámu. Většinou se pak sestávají z kasáren pro bratry, kasáren pro nezasvěcené (jak novice, tak vojáky), obytelné věže, ve který většinou bývá umísteň sklad potravin a zbrojnice. Součástí chrámu je též svatyně, které figuruje Helmova socha, určená k pravidelným motlitbám. Celý komplex pak bývá obklopen hradbami.

Důležité obřady, liturgie, denní motliby

Vzdání cti Helmu

Obřad se koná jednou za 3 roky, a to 16. Toru, připomíná první zjevení Helma svým věřícím, součásti obřadu pak bývají dlouhé bohoslužby na toto téma a motlitby, po tento den rovněž platí půst.

Zasvěcení

Předtím, než vůbec započte rituál vysvěcení, patří k tradici, že novic stráví noc na stráži v Helmově kapli, samotný ceremoniál pak začíná ráno. Uchazeči je při něm z rukou Komtura předán Helmův symbol , společně s mečem. Uchazeč rovněž odpřísáhne svou věrnost řádu.

„Poklekni, ty jenž chceš zasvětit svůj život Helmovi, a přísahej,že po dobu svého života budeš ochraňovat řád.
Přísahej, že budeš mluvit pravdu, žít ve cti a čistotě.
Přísahej že budeš chránit své bratry, s nasazením svého života, že budeš chránit a ochraňovat čest našeho řádu.
Přísahej, že budeš chránit slabé a bojovat stěmi, jenž slouží chaosu.
Přísahej, že vždy budeš věrně sloužit řádu a skrze něj, i našemu pánu Helmovy.
Nyní z rukou mých, z rukou komtura (jméno chrámu), před bdícím zrakem Helma, přijmi tuto rukavici, jenž symbolizuje tvou věrnost a oddanost našemu Pánu a Strážci, Helmovi.
Vem si z mých rukou rovněž tento meč, aby ti připomněl tvou povinnost chránit nejen řád, ale každého kdo tvou ochranu potřebuje, nechť je ti i připomínkou, že Helmu sloužíš nejen ve svém životě, ale i svou smrtí.
Nyní povstaň nejmladší bratře našeho řádu.
Povstaň a konej jak jsi přísahal.“

Bohoslužby

Bohoslužby Helmovy se většinou sestávají z řeči, často inspirovanou citátem ze svatých textů, bohoslužba pak bývá tradičně ukončena motlitbou, motlitby k Helmovy, se pak většinou vyznačují monotoností, občas bývají veršovány, ale nikdy nejsou zpívány. Konají se výhradně ve svatyních.

Denní motlitby

Povinností každého kněze, je ranní motlitba konaná za svítání. K povinnostem správného Helmity rovněž patří motlitby před a boji, stejně jako děkovná motlitba před jídlem. Ranní motlitbu bývá zvykem konat v svatyni, pokud k tomu kněz má příležitost.

Svaté texty

Kniha stvoření

Pojednává o stvoření světa Aeom, stvoření Helma, lidí a jejich prvních skutcích tak jak byli tlumočeny prvnímu proroku Helma.

Kniha strážcova

Podrobně popisuje Helma, jeho činy a zásady jimiž se má řídit jeho věřící a církev.